B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 vitamint, kolint és orvosi zsálya kivonatot tartalmazó folyékony
étrendkiegészítő készítmény édesítőszerrel.
A B1 vitamin, vagy más néven tiamin egy olyan esszenciális vegyület, amelyre az emberi test minden szövetének szüksége van a megfelelő működéshez. A tiamin volt az első B-vitamin, amelyet a tudósok felfedeztek, ezért viseli a neve az 1-es számot. A többi B-vitaminhoz hasonlóan a tiamin is vízben oldódik, és segít a szervezetnek energiává alakítani a bevitt tápanyagokat. A B2 vitamin, azaz riboflavin egy olyan vegyület, amely szintén kiemelten fontos az emberi szervezet megfelelő működéséhez. A riboflavin általában kofaktorként működik; a flavin adenin mononukleotid (FMN) és a flavin adenin dinukleotid (FAD) számos enzimatikus reakciókban, és kulcsfontosságú anyagcsere-funkciókban tölt be kiemelt szerepet azáltal, hogy közvetíti az elektronok átvitelét a biológiai oxidációs-redukciós reakciókban.A B2 vitamin, azaz riboflavin egy olyan vegyület, amely szintén kiemelten fontos az emberi szervezet megfelelő működéséhez. A riboflavin általában kofaktorként működik; a flavin adenin mononukleotid (FMN) és a flavin adenin dinukleotid (FAD) számos enzimatikus reakciókban, és kulcsfontosságú anyagcsere-funkciókban tölt be kiemelt szerepet azáltal, hogy közvetíti az elektronok átvitelét a biológiai oxidációs-redukciós reakciókban. A B3 vitamin (más néven niacin) a vízben oldódó B-vitaminok egyike. A felszívódó niacint a szervezet valamennyi szövete átalakítja fő aktív formájává, a nikotinamid-adenin-dinukleotid (NAD) koenzimé. Több mint 400 enzimnek van szüksége NAD-ra a szervezetben zajló reakciók katalizálásához, ami több, mint bármely más vitaminból származó koenzim esetében. A NAD egy másik aktív formává, a nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát (NADP) koenzimmé is átalakul a vázizomzat kivételével minden szövetben11 . A NAD és a NADP szükséges a legtöbb metabolikus redox folyamathoz a sejtekben, ahol szubsztrátok oxidálódnak vagy redukálódnak.
A a B5 vitamin egy több mint 80 évvel ezelőtt azonosított pantoténsav egy esszenciális vitamin, amely az anyagcserét szolgáló koenzim A (CoA) prekurzoraként szolgál. A pantoténsav CoA formájában és az acil-hordozó fehérje alkotórészeként részt vesz a lipideket, fehérjéket és szénhidrátokat érintő számtalan anyagcsere-reakcióban. Ezenkívül fontos az immunrendszer, az idegrendszer és a emésztőrendszer számára.
A B6-vitamin, más néven piridoxin, egy vízben oldódó vitamin, amelyre a szervezetnek számos funkcióhoz van szüksége. Fontos a fehérje-, zsír- és szénhidrát-anyagcserében, valamint a vörösvértestek és a neurotranszmitterek létrehozásában. A szervezetünk nem képes előállítani a B6- vitamint, ezért élelmiszerekből vagy étrend-kiegészítőkből kell bevinni. A legtöbb ember elegendő B6- vitaminhoz jut a táplálkozással, de bizonyos népcsoportoknál fennállhat a hiány kockázata. A megfelelő mennyiségű B6-vitamin fogyasztása fontos az egészséghez, és a krónikus betegségek megelőzésében és kezelésében is szerepet játszhat.
A B7 régen H-vitaminként is ismert biotin egyike a B-komplex vitaminoknak, amelyek segítenek a szervezetnek a táplálékot energiává alakítani. A "biotin" szó az ógörög "biotos" szóból származik, ami "életet" vagy "táplálékot" jelent. A B-vitaminok, és különösen a biotin, segítenek megőrizni a bőr, a haj, a szem, a máj és az idegrendszer egészségét. A biotin a terhesség alatt is létfontosságú tápanyag, mivel fontos az embrionális növekedéshez.
A folsav B9-vitamin, M-vitamin. A folsav vízben oldódó vitamin. Nagyon fontos szerepe van a szervezetben, különösen a várandós anyáknál, mert a terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerincét, a velőcsövet lezáró folyamat csak folsav jelenlétében hibátlan. Szerepe van még a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék képzésében, az aminosavak, és nukleinsavak anyagcseréjében, de hozzájárul a gyomor-bélrendszer, és a szájnyálkahártya épségéhez is. A raktározott folsav teljes mennyiségének kb. fele található a májban. Az egészséges ember mintegy 5-15 mg folsavat raktároz szervezetében.
A B12-vitamin, más néven kobalamin egy olyan alapvető fontosságú vitamin, amelyre a szervezetnek szüksége van, de nem képes előállítani. Természetes módon állati termékekben található, de bizonyos élelmiszerekhez is hozzáadják, és szájon át szedhető étrend-kiegészítőként vagy injekció formájában is elérhető. A B12-vitaminnak számos szerepe van a szervezetben. Támogatja az idegsejtek normális működését, és szükséges a vörösvértestek képződéséhez és a DNS-szintézishez. A legtöbb felnőtt számára az ajánlott napi bevitel 2,4 mcg, bár a terhes vagy szoptató nők esetében ez magasabb. A B12vitamin lenyűgöző módon válhat a szervezeted hasznára, például azáltal, hogy növeli az energiádat, javítja a memóriádat és segít megelőzni a szívbetegségeket.